Рецесията е неизменна част от бизнес цикъла и е период на забавяне в икономиката. Освен че засяга финансовите пазари и широк спектър от бизнеси, тя засяга и личните ни финанси. За да преминем по – леко през този период, трябва да сме запознати с причините, които го предизвикват и признаците, по които да го разпознаем. В тази статия освен отговорите на тези въпроси ще ви дадем и насоки, след които ще бъдете по – подготвени при евентуалното настъпване на рецесия.
Рецесия: Значение
Рецесията е период на спад в икономиката. Той се характеризира със слаб или отрицателен растеж на БВП (брутен вътрешен продукт) и увеличаване на безработицата. Наблюдават се и много други слаби показатели в икономическата активност и производство. Обикновено казваме, че е настъпила рецесия след две последователни тримесечия на отрицателен икономически растеж.
Макари и труден период, рецесията помага на икономиката да се изчисти от направените грешки. По този начин дадени ресурси, които не са били използвани по най-добрия начин, се възвръщат в индустриите, където са най – нужни. Така че рецесията, като фаза от бизнес цикъла, може да се приеме и като оздравителен процес.
От какво се поражда рецесия в икономиката?
След като знаем значението на рецесията, ще се запознаем и с това от какво се поражда. Рецесията може да се дължи на редица различни фактори, които са породени от дисбаланс в икономиката. Пример за това е голямата рецесия през 2008 г., която беше причинена от твърде големия дълг на жилищния пазар, докато за тази през 2001 г. причината беше резкия скок в цената на акциите на технологичните компании.
Въпреки това основните ключови фактори, които пораждат рецесия в икономиката са:
- Висока инфлация – високите цени намаляват покупателната способност на потребителите.
- Намалено търсене на стоки и услуги – спада в потребителското потребление забавя икономиката.
- Високи лихвени проценти – те са причина различни бизнеси и домакинства да ограничат своите инвестиции.
- Срив на пазарните акции
- Повишаване не цените на суровините
- Външни сътресения – глобални събития като геополитически конфликти или пандемии (каквато беше Covid – 19).
За рецесията може да бъде отговорно всичко, което нарушава равновесието в икономиката и увеличава безработицата. Когато имаме недостиг на работни места, потребителите намаляват своите разходи, което затруднява икономическия растеж, а именно това е предпоставка за рецесия.
Кои сектори най-често засяга рецесията?
Рецесията засяга всички сектори от икономиката, като не е задължително това да се случва едновременно. Най – често засегнатите сектори са свързаните с потребителските разходи и инвестиции. Съответно производствения сектор, сектора на услугите, търговията, туризма и заетостта, освен че са взаимно свързани са и най – чувствителни при появата на рецесия.
В период на икономическа несигурност отраслите, които усещат първи “удара” са строителството и недвижимите имоти. При строителството и продажбата на имоти търсенето и инвестициите рязко спадат. Когато има спад в разходите на потребителите, покупката на скъпи продукти също остава на заден план. Това води до свиване на продажбите и до потенциални съкращения.
Друг сектор, който е изключително уязвим е производствения. Със спада в търсенето, фабриките също редуцират продукцията си, а това отново води до увеличаване на безработицата. Заедно с него, последици и затруднения има и за свързаните сектори като логистика и транспорт.
Финансовият сектор също е сред тези подложени на най – голям риск. В момент на подобен тип криза, е възможно банките да изпитат проблеми с ликвидността. Основните причини биха били непогасени кредити и недоверие в инвестиции.
Рецесията е динамична и в определена степен обхваща всеки един отрасъл в икономиката. Единствената разлика е, че някои са много по-устойчиви от други.
Колко дълго продължават рецесиите?
Добрата новина за икономиката е, че рецесиите не продължават твърде дълго. Според американски проучвания средната продължителност на рецесията е около 11 месеца. Макар че, обикновено рецесиите са от 6 до 18 месеца, няма как с точност да определим колко ще продължи една рецесия.
Пример за това са, както Голямата рецесия , която започна през 2007 г. и продължи 18 месеца, така и рецесията, предизвикана от Covid – 19 през 2020 г., която продължи единствено 2 месеца.
Тези данни ни показват, че независимо от продължителността на рецесията, тя е за много по – кратък период от този на експанзия т.е икономически растеж. Поради тази причина можем да разгледаме рецесията като сравнително малка спънка в икономиката.
Как да разберем дали предстои рецесия?
Рецесията е явление, чието начало не можем да определим с точност. Макар, че е много трудно да определим нейния старт, икономистите твърдят, че все пак има надеждни сигнали, които си струва да следим. Чрез тях ние може да предвидим евентуалното й приближаване.
Както споменахме по – горе множество причини могат да допренесат за появата на рецесия. Основните фактори, също са склонни да се изменят, затова не трябва да се фокусираме единствено върху тях, а да обънем внимание на всички аспекти в икономиката, които биха нарушили нейната хармония.
Индикаторите, които ще ви посочим, не са сигурен знак или точен измерител за предстояща рецесия, но са сигнали, които биха ни помогнали да се ориентираме и да не останем неприятно изненадани.
Ще разгледаме примерите съобразно с икономиката на САЩ, понеже тя е най – голямата и водеща икономика в света. Появата на рецесия в САЩ би била предпоставка за поява на рецесия по целия свят.
Икономически индикатори (сигнали) за предстояща рецесия
1. Бързо покачване на лихвените проценти
В момента лихвените проценти в САЩ се увеличава с такава скорост, която не сме наблюдавали от периода 2004 г. – 2006 г.. Това беше най – бързия период на затягане на монетарната политика в Съединените Американски Щати, след който последва Финансова криза през 2007г.
Растежът на лихвите в момента не е най – високия, на който сме били свидетели през годините. Бързото му темпо обаче, може да предизвика сериозни промени в икономиката на САЩ и корпоративните печалби, особено при високи нива на задлъжнялост.
Интересен факт, е че в исторически план от 1961 г. насам, след 8 от 9 цикли на увеличение на лихвите е започвала рецесия. Единственото изключение е било през 1994 г. , когато след наличието на такъв цикъл на затягане на монетарната политика, не е последвал период на рецесия.
Именно това ни кара да считаме покачването на лихвените проценти за сигнал, подсказващ предстояща икономическа нестабилност и предпоставка за рецесия в близко бъдеще.
2. Висока инфлация
Последните години инфлацията в потребителските цени, както в САЩ, така и по целия свят, не спира да се увеличава. Едни от последните данни са за 7,9% ръст в потребителските цени на годишна база в САЩ. Това се счита за най – високата потребителска инфлация през последните 40 години.
Както споменахме и по – горе, инфлацията е сред основните причини за потенциална рецесия. Когато цените се покачват, покупателната способност на потребителите намалява. Заедно с нея търсенето и потреблението също спадат.
При наличие на висока инфлация, централните банки вдигат лихвения процент, за да я ограничат. Това от друга страна затруднява кредитирането и намалява инвестициите.
Това цялостно свиване на разходите и инвестициите води до забавяне на икономиката и създава условия за рецеся.
3. Покачване на цената на суровините
По време на пандемия, каквато беше Covid – 19, цените на суровините се покачват. Тези завишени цени затрудняват инвестициите и бизнеса, което отново води и до високи крайни цени на продуктите. Освен това увеличаването на разходите за метали, енергия и селскостопански суровини ограничава производството на фирмите, което ще намали и нуждата от работна ръка. Продължителното поддържане на високи цени на суровините отново може да ни сигнализира за натиск върху икономиката, който може да доведе до цикъл на рецесия.
4. Обърната крива на доходността по облигациите
Обърнатата крива на доходността на облигациите е един от най – ясните сигнали за приближаваща рецесия. Тя е предсказала всички 9 икономически рецесии от 1956 г. до днес.
Обикновено дългосрочните облигации са с по – висока доходност от краткосрочните. Кривата на доходността се обръща, когато се случи обратното и доходността на краткосрочните облигации започне да надвишава тази на дългосрочните. В такива условия инвестициите отново спадат, инфлацията остава висока, а корпоративните печалби се свиват.
Обърнатата крива, сигнализира за съмнения в устойчивостта на растежа на икономиката и предвещава рецесия. Смята се, че рецесията настъпва между 6 и 24 месеца след обръщането на кривата на доходността по американските облигации.
5. Понижение в прогнозите за корпоративните печалби
Въпреки факторите като високата инфлация и увеличение в цената на суровините, които оказват силен натиск върху маржовете на компаниите, прогнозите за корпоративни печалби се увеличават.
Отклоненията, в които печалбите надвишават очакваните темпове, обичайно се наблюдават преди появата на икономическа криза. Такъв пример е и “Дотком” балона и финансовата криза през 2008 г.
Това може да доведе до ревизия надолу на прогнозите за корпоративни печалби. При такива корекции възникват рискове за фондовия пазар, което ще се отрази негативно и върху пазара на акции.
Как да се подготвим за рецесия?
Ако сме на 25 години ни очакват средно 8 кризи и 14 рецесии. Изводът е, че рецесията не е толкова апокалиптична, но трябва личните ни финанси да са подготвени за нея. Вече сте запознати с ключовите индикатори, които макар да не я гарантират, биха ви подсказали за евентуално й приближаване. Точно тогава идва и момента, в който би било полезно да вземем предпазни мерки.
Ето и нашите съвети за това откъде да започнете и как да се подготвите:
1. Не се паникьосвайте
Като за начало запазете спокойствие. Разгледайте внимателно и в перспектива своите спестявания, разходи и инвестиции. Не забравяйте, че рецесията е кратък период придружен от икономически възход. Не прибързвайте с действията си, особено ако те са свързани с продажбата на активи. Съставете си план, а ако се затруднявате може да използвате услугите на финансов консултант, който да ви помогне да се ориентирате в променящата се икономика и вашите дългосрочни цели.
2. Създайте фонд за спешни случаи
Препоръчително е да си отворите фонд, който да може да покрие вашите разходи между 3 и 6 месеца. Безработицата е сред последствията на рецесията и е добре да бъдете подготвени. Ако имате възможност платете и задълженията си ( ако имате такива ) , които занапред може да предизвикат затруднения или да повишат своя лихвен процент.
3. Бъдете разумни относно своите разходи
Не забравяйте, ако усетите сигнали за приближаваща рецесия, да редуцирате своите разходи. Не прибягвайте до тегленето на големи кредити и не купувайте стоки на изплащане, поради опасност от повишаване на лихвите. Също така не влагайте средства в скъпи стоки и ненужни вещи. Вместо това помислете върху влагането на тези пари в споменатия по – горе авариен фонд.
4. Инвестирайте в алтернативни активи
Подсигурете се като не дръжте всичките си спестявания в един актив. Няма как да сте сигурни, в кой сектор ще се усети най – силно рецесията. Поради тази причина ви препоръчваме да разгледате и други опции, в които да разпределите своите средства. Пример за това са недвижимите имоти, земеделските култури и благородните метали.